Kiedy we wspomnieniach więźniów pojawia się słowo „apteka” to odnosi się ono raczej do szafy stojącej w izbie funkcyjnych bloku szpitalnego lub rewiru, rzadziej do małego pomieszczenia, gdzie pod kluczem przechowywano z trudem zgromadzone leki, środki opatrunkowe czy szczepionki. Apteka jako taka służyła jedynie potrzebom załogi SS.

Początkowo sprzęt medyczny oraz środki opatrunkowe pochodziły od lekarzy z transportów Żydów zwożonych na Majdanek od końca marca 1942 r. z Czech i Słowacji. W późniejszym czasie niewielkie ilości leków i szczepionek były przemycane do obozu drogami konspiracyjnymi oraz ukrywane w przemyślny sposób w przesyłanych paczkach żywnościowych. Część pozyskanych narzędzi i leków pochodziła z bagażu zrabowanego przez Niemców podczas przyjmowania transportów żydowskich skierowanych na śmierć w komorach gazowych. Największą rolę w zaopatrzeniu szpitali więźniarskich należy przypisać pomocy płynącej spoza obozu, głównie poprzez RGO i PCK. Instytucje te uzyskały zezwolenie na przekazywanie paczek indywidualnych jak również leków i środków opatrunkowych, a z czasem nawet regenerujących posiłków dla chorych. W rewirze męskim funkcję aptekarzy pełnili dr Jan Klonowski i ks. Witold Kiedrowski, a w rewirze kobiecym mgr Józefa Wdowska.

 

Przydziały z apteki SS obejmowały zwykle niewystarczające ilości środków opatrunkowych oraz niewielkie ilości preparatów przeciwbiegunkowych (bolus alba) i przeciwbólowych (Schmerztabletten). Asortyment aptek SS zależał wyłącznie od przydziałów z głównej składnicy sanitarnej SS i ograniczał się do leków typowych, przewidzianych dla aptek wojskowych, takich jak: maści przeciwświerzbowe, środki dezynfekcyjne i antyseptyczne, materiały opatrunkowe i drobny sprzęt chirurgiczny oraz zioła i preparaty galenowe, rzadziej gotowe leki. Po utworzeniu baraku szpitalnego na polu V dr Stefania Perzanowska otrzymała na potrzeby szpitala jedynie niewielki zestaw leków i narzędzi, jak: stetoskop, termometr, strzykawka oraz sterylizator.

W rewirze apteczki nadal są puste, ale leki napływające spoza drutów (…) niejedną chorą ratują od śmierci. Nie wystarczają dla wszystkich, otrzymują je głównie Polki, więc Zosia Krasińska podaje nazwiska Francuzek i Belgijek, by i im mogła pomóc legendarna Lucyna (…). Hanka Protassowicka błaga znajomych o lekarstwa dla swoich podopiecznych Rosjanek i Żydówek. Rewir często z powodzeniem walczy o życie więźniarek, ale głód i brak innych pomocy lekarskich dziesiątkują nasze szeregi. (…)

Danuta Brzosko-Mędryk

 

Karta chorobowa Czesława Kucharskiego z adnotacją "Terapia: Żadna", PMM

Karta chorobowa Czesława Kucharskiego z adnotacją „Terapia: Żadna”, PMM

Karta chorobowa Mikołaja Kucienia z adnotacją "Terapia: Żadna", PMM

Karta chorobowa Mikołaja Kucienia z adnotacją „Terapia: Żadna”, PMM

ystawiona przez lekarza SS karta zgonu Żyda słowackiego Juliusa Handlera, który zmarł 2 sierpnia 1942 r., PMM

Wystawiona przez lekarza SS karta zgonu Żyda słowackiego Juliusa Handlera, który zmarł 2 sierpnia 1942 r., PMM

Karta chorobowa Iwana Lunina. Zmarł 31 stycznia 1944 r. z powodu gruźlicy, PMM

Karta chorobowa Iwana Lunina. Zmarł 31 stycznia 1944 r. z powodu gruźlicy, PMM

Przedmioty znalezione na terenie byłego obozu. Opakowania po lekach, PMM

Przedmioty znalezione na terenie byłego obozu. Opakowania po lekach, PMM

Przedmioty znalezione na terenie byłego obozu. Opakowanie na opaskę uciskową, PMM

Przedmioty znalezione na terenie byłego obozu. Opakowanie na opaskę uciskową, PMM


Następny panel
09. ZBRODNICZE DOŚWIADCZENIA PSEUDOMEDYCZNE W OBOZIE NA MAJDANKU

poprzedni panel
07. CHOROBY I EPIDEMIE